Drukowane części naprawcze

Drukowane części naprawcze to zakres gdzie wytworzone są części służące na naprawy urządzeń różnych urządzeń. Ma to zastosowanie tam gdzie trudno jest o część fabryczną lub czas oczekiwania na dostawę jest niewspółmiernie długi. W sytuacji kiedy nie są dostępne pojedyncze części zamienne i trzeba kupić o wiele droższy cały podzespół z pomocą niejednokrotnie przychodzi druk 3D. W takim przypadku można wydrukować tylko uszkodzoną część. Przykładem jest mechanizm sterowania nawiewem do samochodu Opel. Uszkodzeniu uległo jedno koło zębate, które nie normalnie jest dostępne jako część zamienna.

Części naprawcze
Koło zębate druk 3D

Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj części drukowane części naprawcze często nie posiadają pełnych własności wytrzymałościowych jak części oryginalne. Dlatego w niektórych przypadkach może to być traktowane jako rozwiązanie tymczasowe np. obniżające koszty przestoju maszyn. Niewątpliwie jest wiele przypadków, że zastosowanie części z druku 3D jest rozwiązaniem docelowym.

W sytuacji ograniczonej dostępności nietypowych części druk 3D w połączeniu ze skanowaniem 3D może być najlepszym rozwiązaniem. Obrazuje to przykład wewnętrznej osłony do Chevroleta Corvette 1964 rok . Brakujący fragment osłony wykonano z podobnej osłony z drugiej strony samochodu będącej lustrzanym odbiciem. Najpierw zeskanowano ten fragment, następnie skan przekształcono symetrycznie, dopasowano krawędzie ułamania i wydrukowano.

Części naprawcze druk 3D

Powrót do Wydruki 3D